Nowy projekt Stadionu Rugby w Olsztynie

wpis w: Rugby | 1

Każdy, kto interesuje się sportem w Olsztynie wie, że nie mamy boiska z prawdziwego zdarzenia (o stadionie już nie wspomnę). Klub rugby, którego istnienie sięga 1976 roku posiadał przez pewien czas boisko, gdzie o murawę dbali zawodnicy wraz ze służbami miejskimi. Szatnie, w nie najlepszej co prawda kondycji, były w Szkole Mistrzostwa Sportowego, która użyczała je na potrzeby zawodników. Od 2011 roku o murawę boiska zaczęły dbać dziki z pobliskiego lasu – pod nieobecność zawodników w związku z likwidacją klubu. W 2013 roku trzech byłych zawodników zainicjowało powstanie nowego klubu, są to Jacek i Sławomir Duczek oraz Przemysław Andrzejewski. Osoby będące w stowarzyszeniu Rugby Team Olsztyn starały się przywrócić świetność boisku, niestety w 2014 roku dziki w tak dużej mierze uszkodziły murawę, że bez dużych nakładów finansowych nie było mowy o utrzymaniu tego obiektu w dotychczasowej formie.

Wtedy to zaczęliśmy poszukiwać metod na pozyskanie środków które umożliwiłyby stworzenie obiektu z prawdziwego zdarzenia. W myśl przysłowia „Szukajcie, a znajdziecie” na swej drodze spotkaliśmy grono przyjaźnie nastawionych ludzi, którzy wspomogli nas w przybliżeniu do realizacji tego projektu. Nawiązaliśmy współpracę z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, gdzie Pan dr inż. arch. Marek Zagroba wspomógł swoją wiedzą i zgodził się na współpracę, która miała się stać twórczą inspiracją dla studentów, gdyż nie ma większej nagrody niż oglądanie projektu już po zrealizowaniu. Prace studentów trafiające na półki i zapełniające je bezproduktywnie stając się pułkownikami (jak żartobliwie nazywa je dr inż. arch. Marek Zagroba) nie mają większego sensu i nie wnoszą nic do portfolio przyszłych kreatorów przestrzeni.

Dziś szczególny dzień, po ponad rocznych przygotowaniach i półrocznej pracy grupy studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wspieranych przez dr inż. arch. Marka Zagroby możemy zakomunikować, iż udało nam się odebrać owoce tej pracy.

Mówiąc szczerze to innowacyjność i spojrzenie na zagadnienie związane ze stworzeniem Stadionu Rugby w Olsztynie przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Studenci Architektury Krajobrazu na drugim roku, którzy zaangażowali się w projekt odkryli nowe horyzonty przed tak ważną dla nas inwestycją. Prace ich na pewno wpłyną znacząco na kierunek w którym zmierzają nasze działania. Liczymy na dalszą owocną współpracę przy rozwijaniu naszego projektu i dołożymy wszelkich starań, by praca włożona w tworzenie planu zagospodarowania obiektu znalazła odzwierciedlenie w realnym świecie. Ten projekt stanie się drogowskazem dla działań innych ludzi, by tworzyć wspaniałe projekty, a naszym współpracownikom otworzy szeroko drzwi do realizowania kariery zawodowej. Niestety na ten moment nie możemy opublikować projektu ale wkrótce zostanie on Państwu przedstawiony.

W tym roku Rugby na Warmii i Mazurach obchodzi 40 lecie istnienia. Dobrze, że przy tak zacnej rocznicy otwierają się możliwości na nowe i lepsze funkcjonowanie klubu w Olsztynie. Stworzenie Domu dla Rugby w naszym regionie na pewno wpłynie znacząco na rozwój tej dyscypliny.

Osoby, które mają ochotę na kreatywne spędzanie czasu zapraszamy do współpracy, a ci, którzy mają nadmiar energii i ochotę na poznanie tej wspaniałej dyscypliny sportu powinni pojawić się na naszych treningach.

Przemysław Andrzejewski

DSC_0062

  1. Jokej

    pólki – a na nich pułkowniki.
    tak dla jasności 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *