Podsumowanie roku 2018-tego

wpis w: Bez kategorii, Strona | 0

Początek roku, zazwyczaj zwiastuje jakiś koniec, ale również początek. Jest to czas podsumowań i planów. Zacznijmy zatem od podsumowań.

Dla nas rok 2018 był rokiem szczególnym, posłuchajcie dlaczego.

2018 jak każdy inny rok, wraz z Warmińsko-Mazurskim Okręgowym Związkiem Rugby zaczęliśmy od zacnej sprawy – „Gramy dla WOŚP”. W czasie tego spotkania, od lat towarzyszą nam sympatycy i przyjaciele klubu m.in. obecni reprezentanci rugby Polski Grzegorz Buczek oraz Dawid Plichta. Spotykamy się, na ulicy Mariańskiej i wspólnie z wieloma klubami sportowymi w tym:dzieci i młodzież z Akademii Rugby Team Olsztyn i Rugby Team Purda, siatkarze, piłkarze ręczni, zawodnicy MMA, zawodnicy sportów wodnych oraz karate i boksu, a nawet dart. Wspólnie bawimy się i zbieramy pieniążki w szczytnym celu. Na koniec wszyscy uczestniczymy w światełku do nieba. Daje nam to dużą dawkę mocy na cały zimowy początek roku. 

Kolejnym ważnym wydarzeniem było szkolenie trenerskie Rugby Tag i Żak , które odbyło się w dniach 10-11 marca. Szkolenie ukończyło 30 trenerów, dzięki czemu, w naszym regionie, mogły rozpocząć pracę nowe kluby, które będą miały duży wpływ na rozwój naszej dyscypliny sportowej, w województwie Warmińsko – Mazurskim.

W marcu 2018 powstał klub z Giżycka pod nazwą All Camo Rugby Team Giżycko. Jak na początkujących miłośników tego pięknego sportu radzą sobie bardzo dobrze. Byli gościnnie na treningach w naszym pięknym mieście, by razem z Rugby Team Olsztyn, szkolić swoją technikę pod okiem naszego trenera. Cieszymy się, że są z nami.

Maj sprzyjał kolejnym ciekawym wydarzeniom.

Wjechaliśmy z grubej rury jak to mówią. Już 1-go maja wraz z Warmińsko-Mazurskim Okręgowym Związkiem Rugby zorganizowaliśmy Turniej Rugby 7, w Olsztynku, gdzie byliśmy gospodarzami. Zjechało się wiele klubów z całej Polski takich jak: Juvenia Kraków, Lechia Gdańsk, Rugby Club Bełchatów, Posnania Poznań, Orkan Sochaczew, Tytan Gniezno, AZS Gdańsk, Kaskada Szczecin, Werewolves Wąbrzeźno. Po całodziennych zmaganiach tabela punktacji wygląda następująco:

 • 1.Posnania Poznań 25 pkt
 • 2.Lechia Gdańsk 23 pkt
 • 3.GKR Tytan Gniezno 22 pkt
 • 4.RC Orkan Sochaczew 21 pkt
 • 5.Juvenia Kraków 20 pkt
 • 6.AZS AWFiS Gdańsk 19 pkt
 • 7.Kaskada Szczecin 18 pkt
 • 8.Rugby Bełchatów 17 pkt
 • 9.Werewolves Wąbrzeźno 16 pkt
 • 10.Rugby Team Olsztyn 15 pkt

Jako gospodarze nie wypadało nam inaczej, jak zająć ostatnie miejsce, zadowolenie gości było dla nas najważniejsze. Pamiętajmy, że ostatni będą pierwszymi .

Warto też wspomnieć, że Podczas Turnieju MPM Rugby7, odbyły się I Mistrzostwa Rugby Tag Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2018. W których udział wzięły: Akademia Rugby Team Olsztyn, Rugby Team Purda oraz Rugby Team Olsztynek i Rugby Team Stawiguda.
Kluby wystawiły zespoły w dwóch kategoriach wiekowych do lat 12 i 12+ w zmaganiach wzięło udział 8 drużyn.


Kolejnym jakże ważnym dla nas wydarzeniem w maju, było uwzględnienie naszych starań przy budowie murawy na stadionie miejskim w Olsztynie. Na wniosek Warmiński-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby zainstalowano na nim słupy do Rugby!

17 maja wspomagaliśmy SP 11 w akcji “Jedenastka na sportowo pomaga Michalinie” krótkim pokazem zaprezentowaliśmy nasze drużyny seniorów z Rugby Team Olsztyn, dzieci z Akademii Rugby Team Olsztyn oraz Rugby Team Purda, które pokazały na czym polega Rugby Tag

20 maja wraz z Warmińsko-Mazurskim Okręgowym Związkiem Rugby zagościliśmy na 14-tej Rotariańskiej Majówce Lotniczej na Olsztyńskim lotnisku, na Dajtkach, organizowanej przez Rotary Club Olsztyn. Zaprezentowaliśmy krótkie mecze między sobą, przeciwko dzieciakom oraz MAMUŚKOM (Mamuśki jest to pierwotna nazwa żeńskiej drużyny rugby, która zrodziła się właśnie podczas ubiegłorocznej majówki, a aktualnie nosi nazwę RUGBY GIRLS OLSZTYN)

28 maja, pamiętna data dla Olsztyńskich Rugbystów jest to bowiem data powstania drużyny RUGBY TEAM OLSZTYN, która w 2018 roku obchodziła swoje 5 urodziny!


Ja od zawsze wierzyłem w ten klub. Może nie wszyscy mieli taką wiarę jak ja, ale bierze się ona z mojej pasji i serca, które jest oddane Rugby Team Olsztyn. Wiara potrafi wiele, połączona z autentycznością czyni cuda. Oczywiście była to bardzo długa i trudna droga, pełna wzlotów i upadków. Czasem trzeba było spaść, aby się podnieść, potem znów się spadało, ale najważniejsze było kolejne powstanie, które umacniało i dawało siłę. Dobrze, że tak się stało, dzięki tej trudnej drodze, jesteśmy tu i teraz.

Wspólnie z przyjaciółmi i zawodnikami świętowaliśmy ten wyjątkowy dzień. Spotkaliśmy się całą drużyną na skromnym przyjęciu, był tort, wspomnienia, krótka historia klubu, nie zabrakło obecności dzieciaków z Akademii Rugby Team Olsztyn, które dają nowe życie i radość.

Czerwiec, słońcem okrywał dni, środek lata, wakacje za pasem. Już na początku miesiąca tj. 9 czerwca organizowaliśmy akcję pt. “Przywracamy blask stadionów Rugby przy Gietkowskiej”. Odzew społeczeństwa związanego z tym miejscem był niesamowity. Ludzie, którzy pamięcią sięgają lat świetności Olsztyńskiego Rugby przyszli nam pomóc, ale także i powspominać. Pomogły nam także KKP Stomilanki oraz zawodnicy futbolu amerykańskiego AZS UWM LAKERS. Nie mogło również zabraknąć naszej rugbowej rodziny wraz z Warmińsko-Mazurskim Okręgowym Związkiem Rugby oraz Rugby Team Purda.
Można było zobaczyć jak bardzo to miejsce było zaniedbane. Ileż jest tam historii i dobrego ducha rugby. Było sentymentalnie i wyjątkowo, jakby czas się zatrzymał. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym grillem w przyjaznej atmosferze. Było wspaniale.

Nie zwalnialiśmy tempa, ponieważ już 17-go czerwca wraz z Warmińsko-Mazurskim Okręgowym Związkiem Rugby zorganizowaliśmy kolejną edycję akcji pod nazwą “Dzień Ojca Bezpieczne wakacje i sport” na olsztyńskiej plaży miejskiej. Nasze pracę tego dnia trwały już od wczesnych godzin porannych (6 rano)! Nie mogło zabraknąć zmagań rugbistów, gdzie wystąpiło kilka drużyn m. in. Rugby Team Giżycko, Rugby Team Olsztyn, Akademia Rugby Team Olsztyn,Rugby Team Purda, Rugby Team Elbląg oraz swój debiut zaliczyła drużyna Rugby Girls Olsztyn.

Lipiec pełen słońca, również przyniósł nam wiele niezapomnianych wrażeń. 21 lipca rozpoczął się turniej Rugby Ukiel Beach Cup 2018, który był już IV edycją naszych zawodów.

W tym roku gościliśmy zawodników z:

 • Kaliningradu
 • Kowna
 • Francji
 • Warszawy
 • Gdańska
 • Białegostoku
 • Wąbrzeźna
 • Pruszcza Gdańskiego
 • Poznania
 • Giżycka

W sierpniu silą ekipą wspieramy akcję oddawania krwi gdzie w strojach meczowych oficjalnie oddajemy krew i tym samym ratujemy czyjeś życie. Sierpień miesiąc wakacji i tak też u nas, malujemy swój mural który znajduję się przy ulicy Leonharda.

Data 30.08 to już historyczna data dla olsztyńskiego rugby ponieważ w tym dniu w 2018 roku, na płycie boiska miejskiego zostaje złożony kamień węgielny oraz piłka do Rugby pod fundamenty naszych słupów!

Wrzesień to nie tylko powrót dzieciaków z naszej Akademii Rugby Team Olsztyn do szkoły, ale również rozpoczęcie głosowania Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, w którym bierzemy udział i zbieramy głosy na odbudowę ogrodzenia z bramą wjazdową oraz przyłącza elektrycznego. Jako drużyna bardzo szybko organizujemy się i dzielimy obowiązkami tak aby zebrać jak największą liczbę głosów, zbieramy je wszędzie, ponieważ w takich konkursach liczy się czas i ilość. Wkładamy w to bardzo dużo czasu i energii. Wierzymy, że się uda … a czy się udało przeczytacie w dalszej części artykułu.

7 października ruszamy na turniej do Poznania. Tak wyglądały wyniki końcowe:

I turniej, Poznań 07.10.2018:          

 • 1.Posnania Poznań 11 pkt.
 • 2.RC Koszalin 9 pkt.
 • 3.Kaskada Szczecin 7 pkt.
 • 4.Tytan Gniezno 5 pkt.
 • 5.Werewolves Wąbrzeźno 3 pkt.
 • 6.Rugby Team Olsztyn 1 pkt.

Zdobywamy 1 punkt i wracamy do domu z nowymi doświadczeniami.

22 października to zarówno dla nas jak i dla Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby długo wyczekiwany dzień – ogłoszenie wyników Budżetu Obywatelskiego w którym zajmujemy wspaniałe 2 miejsce!!! Brawo mamy to chcieliśmy, to na co zapracowaliśmy. 
Nasz stadion przy ul. Gietkowskiej po wielu latach odżyję na nowo.

Nadszedł czas na kolejne zmagania na boisku. 28 października wyruszamy do Bełchatowa na Puchar Polski Rugby 7. W turnieju udział wzięło 8 drużyn, tym razem także nie stanęliśmy na podium mimo to zrobiliśmy progres. Tak wyglądały wyniki:

 • 1. Posnania Poznań
 • 2. Arka Gdynia
 • 3. KS Budowlani Łódź
 • 4. Rugby Wrocław
 • 5. Rugby Club Bełchatów
 • 6. Rugby Team Olsztyn
 • 7. Werewolves Wąbrzeźno
 • 8. AZS Rugby Rzeszów

Jak widać zdobyte doświadczenia zaowocowały i zajmujemy 6 miejsce. Motywacja do dalszej pracy wzrasta.

W listopadzie jedziemy dalej na ostatni w tym roku wyjazd. 11.11 meldujemy się w Białymstoku na turnieju Pucharu Polski Rugby 7 z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W turnieju udział wzięły 4 drużyny: Arka Gdynia, KS Budowlani Łódź, Rugby Białystok, Rugby Team Olsztyn. Pełni energii wracamy do domu aby móc przygotowywać się rozpoczęcia sezonu w następnym roku.

Po powrocie odpoczynek i od 13 listopada przy współpracy z Warmińsko-Mazurskim Okręgowym Związkiem Rugby, Rugby Team Purda, Akadmią Rugby Team Olsztyn oraz sklepem Auchan organizujemy zbiórkę karmy by pomóc pieskom z przytulisk gminnych i domów tymczasowych, w których bywa na prawdę różnie. Nasza akcję trwa do 1 grudnia, tego dnia zbieramy wszystkie zebrane artykuły i dostarczamy gdzie trzeba.

Zbliża się koniec roku ale my nie zwalniamy tempa. 1 grudnia bierzemy udział w spocie reklamowym pt. “Okaż serce. Podaruj gwiazdkę ” organizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie ARKA oraz TVP3 Olsztyn.

Tydzień później wraz z Warmińsko-Mazurskim Okręgowym Związkiem Rugby jedziemy do Ostródy do hali Expo Mazury aby wziąć udział w targach Vital Sport Arena “Święto Sportu”. Przez trwające dwa dni targi daliśmy odwiedzającym możliwość trafienia “jajem” do celu, kopanie na słupy, szarże oraz krótkie prezentację w wykonaniu naszym oraz dzieci z Akademii Rugby Team Olsztyn.

Ostatnim wydarzeniem w którym wzięliśmy udział w tym roku było zorganizowanie po raz kolejny meczu charytatywnego w tym roku naszym celem było zebranie środków na specjalistyczny skaner żył dla dzieci z oddziału onkologicznego, ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. To urządzenie sprawi mniejszy ból dzieciom zmagającym się z chorobą. Mecz odbył się na boisku Szkoły podstawowej nr 18 w Olsztynie wspierali nas rugbyści z naszego regionu i zagranicy oraz Akademia Rugby Team Olsztyn, Rugby Team Purda, All Camo Rugby Team Giżycko a całe wydarzenie zakończyło się licytacją w Starej Fabryce. Udało nam się zebrać ponad 10 tyś. złotych(!), resztę kwoty dołożyła fundacja CANCER FIGHTERS. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *